НА ГОЛОВНУ Ласкаво просимо на сайт журналу "Економічна теорія"

№ 2019/1

Політекономія


ГАЛУШКА Зоя Іванівна1, НАФУС Інна Іванівна2

1Чернівецький національний університет ім. Юрія Федьковича
2Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича

Соціальний капітал як економічний ресурс: сутність та методологічні підходи до його оцінки

Ekon. teor. 2019; 1:71-86https://doi.org/10.15407/etet2019.01.071


АНОТАЦІЯ ▼

Визначено сутність, головні характеристики та функції соціального капіталу як економічного ресурсу. Узагальнено теоретико-методологічні підходи до його оцінювання та здійснено їх класифікацію.
Дослідження ґрунтується на використанні загальнонаукових та конкретно-економічних методів. Застосовується міждисциплінарний аналіз.
Охарактеризовано сутність та критерії оцінки соціального капіталу з погляду представників різних соціальних та поведінкових наук. Виділено такі підходи: соціологічний; комплексний; орієнтований на вимірювання компонентів соціального капіталу на мікро-, мезо- та макрорівнях функціонування економічних відносин; інвестиційний; поведінковий; соціального обліку; заснований на аналізі позитивних та негативних наслідків використання соціального капіталу; інституційний, модернізаційний та власне економічний.
З економічного погляду обґрунтовано можливість оцінки соціального капіталу на різних рівнях господарювання. Виокремлено методи вимірювання та показники саме економічної ефективності СК, що дає можливість більш глибоко проаналізувати рівень його використання з погляду реалізації цілей соціалізації сучасної економіки.
Наведені підходи до оцінювання соціального капіталу мають міждисциплінарний характер. Економічний підхід у його оцінці ґрунтується на розумінні соціального капіталу як економічного ресурсу. Практичне значення дослідження полягає у можливості застосування цих підходів для розв’язання типових для економічної діяльності проблем виконання соціальних зобов’язань, опортуністичної поведінки, пошуку ресурсів, координації дій учасників ринків, оптимізації економічної взаємодії економічних суб’єктів на різних рівнях господарювання.

Ключові слова: соціальний капітал (СК), методика оцінки СК; методологія дослідження СК; соціальна рента; показники СК; рівень використання СК


Стаття російською мовою (cтор. 71 - 86) ЗавантажитиЗавантажень : 320
Стаття українською мовою (cтор. 71 - 86) ЗавантажитиЗавантажень : 306

СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ ▼