НА ГОЛОВНУ Ласкаво просимо на сайт журналу "Економічна теорія"

№ 2020/2

Політекономія


ХАУСТОВ Володимир Кирилович1

1ДУ «Інститут економіки НАН України»

Глобальні тенденції розвитку цифрової економіки в контексті вагомості інтелектуальної власності

Ekon. teor. 2020; 2:67-81https://doi.org/10.15407/etet2020.02.067


АНОТАЦІЯ ▼

Узагальнено сучасні тенденції розвитку цифрової економіки з урахуванням методології вимірювання впливу сфери цифровізації на різні сфери соціально-економічного та суспільного життя людства, розробленої фахівцями відо-мих компаній Huawei Technologies Co та Oxford Economics Ltd. Ця методологія дозволяє отримати реалістичні оцінки виміру цифрової економіки, які є більшими втричі, ніж за традиційними підходами. Серед 50 країн, які оцінювалися, цифрова економіка коливається в межах від 10% до 35% ВВП у розвинених країнах і від 2% до 19% ВВП у країнах, що розвиваються. Оцінка питомої ваги цифрової економіки України за традиційними методологічними підходами не перевищує 4%.
Мета статті полягає у виявленні глобальних тенденцій розвитку цифрової економіки з урахуванням процесів створення, розпоряджання та поширення об’єктів права інтелектуальної власності й основних проблем розбудови сфери охорони інтелектуальної власності України в контексті цифровізації. Наведені дані свідчать, що національні та іноземні заявники залишають поза увагою отримання в Україні охоронних документів права інтелектуальної власності, пов’язаних із цифровізацією економіки.
Проаналізовано позиції України в основних глобальних Індексах, які віддзеркалюють конкурентні переваги країн у сфері охорони інтелектуальної власності. Встановлено, що місце країни за групами показників, які характеризують інституційне та ринкове середовище, є значно нижчими, ніж загальний рейтинг. Водночас достатньо високими є позиції країни за показниками, які характеризують ситуацію у сфері створення об’єктів промислової власності, нематеріальних активів, надходжень від інтелектуальної власності, поширення й поглинання знань, людського капіталу і досліджень тощо.

Ключові слова:інтелектуальна власність, цифрова економіка, глобальні рейтинги цифровізації


Стаття російською мовою (cтор. 67 - 81) ЗавантажитиЗавантажень : 192
Стаття українською мовою (cтор. 67 - 81) ЗавантажитиЗавантажень : 114

СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ ▼