НА ГОЛОВНУ Ласкаво просимо на сайт журналу "Економічна теорія"

№ 2021/1

Історія економічної думки


ШАРОВ Олександр Миколайович

Світло і тінь сакральної теорії грошей

Ekon. teor. 2021; 1:86-105https://doi.org/10.15407/etet2021.01.086


АНОТАЦІЯ ▼

Стаття присвячена аналізу сакральної теорії грошей, яка порівняно з іншими теоріями доволі рідко розглядається іноземними авторами і фактично зовсім не представлена у вітчизняній науковій літературі. Проте сакральна теорія є однією з найдавнішніх спроб пояснити існування грошей та грошових відносин їхнім надприродним походженням. В одному випадку йшлося про божественну волю, яка встановила такі відносини на користь людства, в іншому – про їх походження від злих потойбічних сил, внаслідок чого виникала демонізація грошей і сприйняття їх причиною та втіленням усілякого зла. Сучасні автори (Б. Лаум, Б. Літар, А. Семенова тощо) звертають увагу на те, що причиною появи перших грошей могли бути не торговельно-обміні потреби (незручність бартеру і запит на товар-посередник), а ритуальні практики стародавніх релігій. З появою християнства все чіткіше виявлявся другий бік ставлення до грошей як до сакрального явища – їх осуд та демонізація, що мало коріння в моральній доктрині апостолів та ранніх богословів.
Безпосередньо сакральна теорія грошей продовжує існувати і в наші часи, а її постулати часто базуються на східних віровченнях (наприклад про "небесні начала" – Інь і Янь) та ритуальній практиці (зокрема, в Китаї та країнах Південно-Східної Азії).
На думку автора, сакральність грошей полягає, насправді, не в божественному, а людському походженні, адже гроші – попри усі твердження хриматофобів – "ненависників грошей" – це не причина та втілення всіх негативних явищ, а відображення соціально-економічних відносин між людьми. І якість цих відносин залежить тільки від самих людей, від їх відповідності сакральному, божественному образу.
Знання сакральної теорії дозволяє краще зрозуміти історію та логіку розвитку грошової теорії, включаючи її сучасні концепції.

Ключові слова:гроші, сакральність, демонізація, Інь і Янь


Стаття російською мовою (cтор. 86 - 105) ЗавантажитиЗавантажень : 157
Стаття українською мовою (cтор. 86 - 105) ЗавантажитиЗавантажень : 98

СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ ▼