НА ГОЛОВНУ Ласкаво просимо на сайт журналу "Економічна теорія"

№ 2021/3

Макроекономіка


УНКОВСЬКА Тетяна Євгенівна1

1Інституту розвитку інновацій INTENS

Децентралізована емісія в блокчейні біткоїна і монетарне правило Накамото

Ekon. teor. 2021; 3:91-110https://doi.org/10.15407/etet2021.03.091


АНОТАЦІЯ ▼

У статті за допомогою математичного моделювання досліджені властивості блокчейна системи Біткоїна як нового глобального феномена монетарної економіки, що потребує осмислення з точки зору економічної теорії – саморегульованої системи децентралізованої емісії без участі органу монетарної влади. Проаналізовано параметри системи Біткоїна, що задають динаміку саморегульованого емісійного механізму, який працює в піринговій мережі, і забезпечує поступове зростання «грошової маси» із темпами, що знижуються, і переходом в довгостроковому періоді у граничний стан з максимальним обсягом (21 млн BTC). Саморегулювання реалізується через негативний зворотний зв'язок між зміною керуючих параметрів і швидкістю майнінгу біткоїна. Керуючими параметрами є цільовий інтервал значень хеш-функції і рівень складності майнінгу біткоїна (Bitcoin Difficulty), який визначається залежно від відхилень реальної швидкості майнінгу від цільового значення. Це забезпечує підтримку постійної швидкості майнінгу і стійкості темпів емісії.
Автор запропонував сплайн-функцію, яка описує щорічне збільшення емісії криптовалюти відповідно до протоколу Proof-of-Work в алгоритмі блокчейна Біткоїна. Ця сплайн-функція дозволила встановити монетарне правило, що визначає щорічні темпи емісії. У статті пропонується назвати це монетарне правило на ім'я розробника системи Біткоїна – монетарне правило Накамото. Монетарне правило Накамото можна розглядати як перший приклад програмованого монетарного правила, закладеного в алгоритмі децентралізованої емісії на основі технології блокчейна. Центральні банки можуть використовувати аналогічний підхід з необхідними модифікаціями для розробки своїх програмованих монетарних правил на основі технології DLT або блокчейна для емісії цифрових валют центральних банків (CBDC).

Ключові слова:цифрові валюти центральних банків (CBDC), блокчейн, біткоїна, криптовалюта, цифрові валюти, центральні банки, децентралізована емісія, монетарне правило


Стаття російською мовою (cтор. 91 - 110) ЗавантажитиЗавантажень : 205
Стаття українською мовою (cтор. 91 - 110) ЗавантажитиЗавантажень : 162

СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ ▼